Polacy generalnie mało kiedy widzą plusy w swej sytuacji finansowej.
🎪 Średnio 2% osób odpowiada, że w porównaniu do poprzedniego roku ich sytuacja finansowa jest obecnie dużo lepsza. Dodatkowo 15% osób uważa, że jest lepsza.
🎪 Tymczasem 8% osób ocenia, że ich sytuacja bardzo się pogorszyła w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a dodatkowe 23%, że pogorszyła się trochę.
To dane od 2018 roku i nawet jeśli wyłączyć okres inflacji i pandemii, to te odsetki nie bardzo się zmienią: bez trudnych okresów zamiast 2% ➡️ 3%, a zamiast 15% ➡️ 20% osób deklarujących choć trochę poprawy.
Jest to w pewnym sensie zaskakujące, bo w okresie od 2018 roku do marca 2020 roku szybko rosły dochody (tak z pracy jak i ze świadczeń), bardzo szybko spadało bezrobocie (do dziś pozostaje na historycznie niskim poziomie) i bardzo rosły wydatki rodzin w Polsce na bieżącą konsumpcję.
Ale kto nas zmusi, żebyśmy deklarowali zadowolenie, jak nie chcemy, co nie? 🙃
A jak wyglądają najnowsze dane? W sprawie ocen bieżących nie jest jakoś bardzo źle. 💪 Na tle średnich długookresowych wyższy jest odsetek osób oceniających, że obecnie powodzi im się tak samo, jak przed rokiem, a niższy jest odsetek osób oceniających, że są w gorszej syuacji. Nieco słabsze od średnich są za to oceny przyszłej sytuacji.
Dla ciekawskich: gra w „co widzą nasze oczy”.