Kilka dni temu na zaproszenie (prof.) Marzenna Weresa w Komitecie Nauk Ekonomicznych PAN odbyła się dyskusja nad tekstem (prof.) Andrzeja Wojtyny nad naprawieniem sytuacji w NBP.
A że spotkali się naukowcy, to choć zaczęło się od polityki, szybko skończyło się na rozmowach o polityce pieniężnej. Czego więcej wymaga od decydentów sytuacja dziś niż kiedyś?
Jeszcze więcej warsztatu i umiejętności. Bo rzeczywiście znacząco się komplikuje wnioskowanie. Tzw. „nowe” rzeczy, czyli brawurowy powrót koncepcji, o których kiedyś ktoś myślał, ale potem okazały się nieprzydatne i wylądowały w schowku — to:
✨ Tzw. fiscal dominance, czyli czy władza monetarna ma szansę sprowadzić inflację do celu, gdy polityka fiskalna nie pomaga (a nawet realizuje ambicje sprzeczne z celami władzy monetarnej). To nie jest temat nowy, ale został zarzucony dekady temu, bo władze monetarne i fiskalne po prostu współdziałały, żeby zapewnić stabilność makroekonomiczną.
✨ Nieoczywiste mechanizmy transmisji polityki pieniężnej. Tu oczywiście okres po upadku Lehmann Brothers to feeria barw i odcieni, czyli wiele nowych ujęć i modeli. Inflacji po dużej skali luzowania ilościowego nie było. Inflacja po dużej skali stymulacji fiskalnej się zmaterializowała z siłą wodospadu.
✨ Rynek pracy. Jak pisał Shakespeare: nic nie jest takie, jakim się Państwu zdaje: ani w gospodarkach rozwiniętych, ani nawet w tych dopiero goniących wyższy standard życia.
I nie musicie mi Państwo nie wierzyć na słowo. Tu link do International Monetary Fund „25th Jacques Polak Annual Research Conference” sprzed kilku dni: https://www.imf.org/en/News/Seminars/Conferences/2024/11/14/2024-jacques-polak-annual-research-conference. W programie prominentnie przedstawiciele wszystkich trzech gatunków.
I, nie wiedzieć czemu, ani słowa o 💰 złocie…
Nauka się nie cofa. Nie zapominamy szczepionek, równań różniczkowych, wierszy, obrazów … ani model ekonomicznych.