Skip to main content

Co się dzieje, kiedy informacja o zarobkach prezesa staje się jawna?

🤓

We Włoszech w 1998 roku wprowadzono tzw. „Legge Draghi”. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa :). Prawo zobowiązywało wszystkie firmy notowane na giełdzie, i zobowiązywało je, by od 1999 upubliczniały informację o wynagrodzeniach prezesa danej spółki w poprzednim roku.

Intencją było nie tylko zwiększenie transparentności życia gospodarczego, ale także stworzenie wewnątrz poszczególnych organizacji podstawy do rzeczowego, opartego o dane dyskutowania o siatce wynagrodzeń.

Ten eksperyment ma walor przyczynowo-skutkowy, ponieważ sama legislacja przeprowadzona została z zaskoczenia, wynagrodzenia na 1998 rok były w momencie jej przyjmowania zdeterminowane — a późniejszy rozwój wydarzeń jeśli chodzi o płace mógł ale nie musiał zależeć od przekazanych opinii publicznej informacji z poszczególnych spółek.

Co się okazało? Czy firmy, gdzie prezesi zarabiali więcej, zaczęły płacić więcej? 🔎

Tak. ✅
Ale tylko pracownikom na najwyższych stanowiskach. 🤷‍♀️

Efekty są znaczne: wynagrodzenie prezesa *przed* tą legislacją wyższe o jeden punkt procentowy podnosi wynagrodzenia najlepiej zarabiających w tej firmie osób o ok. 0.6 punktu procentowego (top 5% pracowników) do ok. 1.7 punktu procentowego (top 1% pracowników).

Wpływu nie ma jednak żadnego poniżej 90. percentyla, więc na skutek tej zmiany legislacyjnej wzrosły miary nierówności wynagrodzeń w spółkach giełdowych.

Skąd takie wyniki? Pewności mieć nie można, ale wydaje się, że wśród najważniejszych menedżerów w tych spółkach upublicznienie informacji o zarobkach prezesa doprowadziło do wielu gorzkich słów i twardych rozmów o wynagrodzeniach. Takich rozmów nie mieli szansy z prezesami przeprowadzić pracownicy niższych szczebli. Być może więc zmieniło się ich nastawienie do firmy (i prezesa) – tego nie możemy zobaczyć. Ale nie zmieniły się przelewy na ich konta.

Czy to znaczy, że w każdej firmie było tak samo? Nie, to badanie ekonometryczne, pokazuje ogólne tendencje, ale też izoluje *dominujące* tendencje.

Czy to znaczy, że nie należy dążyć do jawności zarobków prezesów?
Co Państwo sądzicie?



🕵‍♀️ 🕵‍♂️ Badanie Agata Maida oraz Vincenzo Pezone. Całe badanie można przeczytać tutaj: https://docs.iza.org/dp17243.pdf