Skip to main content

Wiem, że czekaliście Państwo w napięciu, ale już jest!

Oto ona! Wyczekiwana!

Opinia RPP do projektu ustawy budżetowej 😁.

Pod pretekstem „zawżdy tak bywało” RPP została wciągnięta w rozgrywki NBP z rządem. Opinia jest równie bezsensowna, co poprzednie, bo nie odnosi się do naszego mandatu (cel inflacyjny: 2.5%). Za to odnosi się do całej masy spraw, które nie przynależą RPP. W porównaniu do opinii listopadowej, jest między innymi bardzo długi pasus o tym, czego w projekcie ustawy budżetowej… nie ma (wcześniej było jedno zdanie, teraz: niemal pół strony). Jest też duży przypis ws długu (nie budżetu) na zakup czołgów🤷‍♀️. No i nie zgadzają się w niej liczby, bo robiona była na prędce.

Ale jest jakiś plus: RPP postanowiła dostrzec (a nawet pochylić się z troską nad nimi!) efekty wcześniejszych wysokich deficytów budżetowych i pozabudżetowych. Rada podkreśla bowiem, że skutkują one… potrzebami pożyczkowymi brutto. Inna sprawa, że takimi samymi jak przy poprzednim projekcie budżetu (bo przecież dotyczy to przeszłych emisji!), ale lepiej późno niż wcale, co nie?

https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/01/Opinia-RPP-do-projektu-Ustawy-budzetowej-na-rok-2024-przyjeta-w-dniu-8-stycznia-2024-r.pdf

Czemu piszę, że RPP została wciągnięta w rozgrywki pana prezesa z rządem? Bo w opinii pojawia się także przedziwna deklaracja ws zysku NBP. W sierpniu, na potrzeby projektu wrześniowego, deklaracje ws. przekazania wypłaty 6 mld zysku NBP do budżetu składał jednoosobowo pan prezes. I listopadowej opinii RPP w ogóle do tej kwestii nie nawiązała, choć na tym samym posiedzeniu otrzymała informacje o szacowanym (ujemnym) wyniku finansowym NBP w 2023 r. W obecnej opinii z nagła pojawia się stanowisko RPP ws. nieprzekazania zysku.

Czy były zdania odrębne? No próby były. Tyle, że bank stoi na stanowisku, że choć opinia została przyjęta przez Radę (i to w głosowaniu, choć zgodnie z własnym regulaminie powinna w konsensusie), to przecież wcale nie jest to uchwała. 🙈 🤯 No a jeśli nie uchwała, to przecież nie można składać zdań odrębnych… 🤦‍♀️

Czy ten budżet wspiera RPP w walce z inflacją? Nie. Podobnie jak i wrześniowy projekt opiniowany w listopadzie tego nie czynił. Oba były i są proinflacyjne. Czy RPP szacuje na podstawie dostępnych w NBP modeli jak duży będzie ten impuls inflacyjny? Oczywiście nie. Czy mogę zatem odpowiedzialnie podać Państwu jakieś szacunki? Pytanie retoryczne…

Czy zawżdy tak bywało, że RPP formułowała opinię po wyborach? Zasada dyskontynuacji prac parlamentu oznacza, że nowy rząd składa projekt budżetu od nowa. Ale dotąd w historii Rada zajęła stanowisko ws takiego powyborczego budżetu dotąd cały jeden raz.

Dzięki aktualizacji przez zespół analityków NBP zobaczyliśmy za to, że państwowy dług publiczny w 2023 roku (czyli już zrealizowany!) przyrósł pomiędzy projektem budżetu z końcówki września a 19 grudnia 2023 r. o z grubsza 40 mld złotych = od X do połowy XII 40 mld zł. To kwota co najmniej zaskakująca. Ktoś coś?