Skip to main content

Czy to działa?

Próbuję znaleźć przekonujący sposób pokazania, jak działa normalna polityka pieniężna (aż dziwnie tak mówić o USA, biorąc pod uwagę skalę luzowania ilościowego… 🤔). No i na tym tle pokazać, co robimy w Polsce.

Co tu widać?

⬆ Oś pionowa: jak daleko bieżąca inflacja odchodzi od celu inflacyjnego (2% dla USA, 2.5% dla Polski).

➡ Oś pozioma: realna stopa procentowa, czyli stopa procentowa banku centralnego na za 12 miesięcy skorygowana o oczekiwania inflacyjne na ten sam okres (tu akurat: oczekiwania inflacyjne konsumentów).

📽 Niskie stopy realne i inflacja blisko celu to z grubsza normalność.

📽 Ujemne realne stopy procentowe -> inflacja odchodzi od celu.

📽 Podnoszenie realnych stóp procentowych -> inflacja wraca do celu.

Chronologicznie wychodzi tak:

📜 Tak w USA, jak i w PL w 2020 roku pojawiają się kłopoty.

📜 Sytuacja pogarsza się znacznie szybciej w PL niż w USA w 2021.

📜 USA zbierają się do walki w 2022, ale w PL cały rok na straty.

📜 Przez cały 2023 USA nadal zacieśniają politykę pieniężną, inflacja wraca w kierunku celu. W Polsce zbyt wcześnie przestaliśmy stopy podnosić, nie mówiąc o obniżaniu, słabo zarządzamy oczekiwaniami, więc jesteśmy mniej więcej tam, gdzie USA rok temu.

W ciągu ostatniego roku USA podniosły stopy o 2.5 punktu procentowego. W Polsce w tym czasie obniżyliśmy stopy o 1 punkt procentowy.

Czy to przekonuje?

Pytam, bo opracowuję aktualizację materiału o wiarygodności polityki pieniężnej w Polsce. Chciałabym tę nową analizę pokazać jeszcze przed blackoutem, ale ciągle nie mam przekonania, że umiem to opowiedzieć w sposób wygodny i przejrzysty dla wszystkich Państwa.

Może macie Państwo jakieś rady? 🙏