Skip to main content

W domu całe dzieciństwo słyszałam, że najgorsze słowa, jakie baba może wypowiedzieć to „a nie mówiłam”.

Od kiedy tylko inflacja zaczęła sie obniżać w USA, Fed studził nastroje, że powrót do celu potrwa długo. Na dokładkę, powrót do celu w USA będzie trwał tym dłużej, im wyższa pozostanie dynamika płac. Jest nadzieja, że po dwóch najnowszych odczytach inflacji w USA (wzrost do 3.7% we wrześniu z 3.0% w czerwcu) nieco mniej osób będzie się z Fed spierać w tej sprawie.

Nie chciałabym, żeby powstało wrażenie, że o płacach gardłował tylko komunikat FOMC, nieczuły na potrzeby zwykłych ludzi. Jest masa materiałów poszczególnych fed’ów na temat płac. Jest też dość głośne badanie Olivier’a Blanchard’a i Bena Bernanke.

A teraz pytanie za 100 punktów: ile wynosi realny wzrost wynagrodzeń w Polsce? Realnie. 8-11% w sektorze przedsiębiorstw. Realnie. Czyli ponad tempo inflacji.

📊 Średnio wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, w ostatnich pięciu miesiącach (od kwietnia do sierpnia włącznie) rosło m/m w tempie 0,67% miesięcznie. Średnia inflacja m/m w tym okresie to 0,02%. Średnio realnie przez ostatnie pięć miesięcy wzrost wynagrodzeń: 0,65% m/m. Gdyby te pięć miesięcy utrzymało się przez dwanaście miesięcy, dawałoby to REALNĄ dynamikę wynagrodzeń na poziomie 8,1%.

📊 Są sektory w gospodarce, gdzie wzrost REALNYCH wynagrodzeń jest dwucyfrowy (w tym energetyka ok. 20%, budownictwo oraz dostawa wody i gazu ponad 11%).

📊 Ktoś zaraz zakrzyknie: eeetam, nie ma co płakać, poprzedni rok był słaby dla pracowników, a na dodatek duży odsetek pracujących nie ma wysokich wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, tylko niższe w gospodarce narodowej. No ok, to sprawdźmy. Trzeciego kwartału jeszcze nie ma. W drugim kwartale wynagrodzenia w GN rosły w takim tempie, że realne, zannualizowane dają wzrost rzędu 5,6% REALNIE.

Proszę, nie dziwcie się Państwo, że nie jestem jakąś fanką banerów na rozmaitych budynkach. Fajnie, że inflacja się obniża. Ale świat jest skomplikowany i naprawdę nie jest częste, żeby satysfakcjonująco dało się go opisać sloganem. Nawet gdyby przypadkiem był prawdziwy 😉