Skip to main content

W wiadomościach bezpośrednich na LinkedIn i w mailach setki uwag i pytań w kontekście naszego chwilowo gorącego czasu. Zebrałam je w paczuszki i odpowiadam hurtem.

❓ Dlaczego niby jemu wolno uprawiać propagandę, a pani nie wolno mówić o polityce?
🎤 Nikomu nie wolno.

❓ Dlaczego nie poparła pani akcji pro-frekwencyjnych (czasem w wariancie: szczególnie do kobiet)?

🎤 Wybory to święto demokracji => fajnie razem świętować. Organizatorom poszczególnych akcji pro-frekwencyjnej wolno mówić wszystko to, co chcą. Mnie nie wolno. Byłoby źle, gdyby z mojego powodu ktoś miał się ograniczać w wyrażaniu swoich poglądów. Byłoby źle, gdyby ktoś stracił zaufanie do mojej bezstronności, bo nie zgadza się z poglądami innego uczestnika/uczestniczki akcji pro-frekwencyjnej.

❓ Dlaczego pani mu nie zabroni robić i mówić tych wszystkich rzeczy?

🎤 Próbuję. Proszę mi wierzyć. Toczy się to systematycznie na kilku frontach. Jest tylko coraz gorętsza atmosfera polityczna. Inflacja i polityka pieniężna dotyczą tak samo wszystkich. Moim zadaniem jest walczyć o merytoryczne decyzje w polityce pieniężnej. Nic z tego nie powinno się stać orężem politycznym w żadną stronę, bo inflacja i polityka pieniężna dotyczą tak samo wszystkich. No i klucz: to nie z powodu różnic politycznych jest tak źle. Problemem są kompetencje i brak zrozumienia dla odpowiedzialności jaka wiąże się z centralbankingiem.

❓ Dlaczego nie byłaś na marszu, w kinie, na innych barykadach?

🎤 Byłoby źle, gdyby ktoś stracił zaufanie do mojej bezstronności, bo w tych sprawach ma całkiem inny pogląd.

❓ Dlaczego siedzisz cicho, dlaczego nie mówisz w mediach o sytuacji gospodarczej, o decyzjach RPP, o szansach rozwojowych Polski?

🎤 Publikuję na bieżąco analizy. Decyzja RPP była 6 października. Wybory są 15 października. Proszę o dziewięć dni cierpliwości, będę do dyspozycji każdego medium, jak tylko odetchną po wyborach.

Nie spodziewam się, że te wyjaśnienia przekonają wszystkich Państwa. Macie Państwo pełne prawo oceniać nie tylko to, jak pracuję — ale także wszystko to, czego nie robie, a uważacie, że powinnam. I chętnie poznam wszystkie Państwa argumenty w tej sprawie. Proszę tylko uszanować, jeśli nie na wszystko odpowiem.

„Obejmując obowiązki członka Rady Polityki Pieniężnej przysięgam uroczyście, że będę działać z pełną bezstronnością, posiadaną wiedzą i doświadczeniem w zakresie polityki pieniężnej, zgodnie z celami działalności Narodowego Banku Polskiego.”