Skip to main content

Ekonomiści nie są od tego, by przyznawać certyfikaty „dobry” albo „zły”. Wiemy z pewnością, że zbyt wysoka inflacja wnosi nieprzewidywalność.

🏡 O jaką podwyżkę prosić? Na jaką się zgodzić? Jeśli nie wiemy jaka będzie inflacja, nie ma jak zaplanować domowego budżetu.

🏢 Ani budżetu firmy, bo czy kredyt na 8% to dobra, czy zła oferta? Przy inflacji 9% to zupełnie co innego niż przy inflacji 2%. Jak negocjować z dostawcami? Kiedy faktycznie należy wypłacić premie uznaniowe, a kiedy inflacja zasłania nam prawdziwy obraz sytuacji? Jak ustalić ceny własnych uslug i produktów?

🎯 Cel inflacyjny to sposób, byśmy wszyscy myśleli o inflacji w podobny sposób, mieli z tyłu głowy taką samą liczbę i nie musieli o niej zbyt długo dumać.

Polska ma wyższy cel inflacyjny niż USA, strefa euro, albo Czechy. Inflacja przekracza dopuszczalne pasmo odchyleń już od 2021 roku, a zgodnie z projekcją NBP, nie wróci do niego do końca 2025 roku.

🎯 Im dłużej jesteśmy z dala od celu, tym trudniej oczekiwać od ludzi, że będą w niego wierzyć.

🎯 Im sami go bardziej rozmywamy, tym trudniej oczekiwać od ludzi, że będą w niego wierzyć.

🎯 Im mniej w niego wierzymy, tym większe koszty sprowadzania inflacji do celu. Co gorsza, może się to w ogóle nie udać, dopóki w niego na nowo nie uwierzymy.

Cel inflacyjny w Polsce to 2.5%. Powtarzajmy to sobie co rano przy myciu zębów.

Prezentacja do pobrania.