Skip to main content

Inflacja spada! Ale to w dużej części iluzja.

O magicznych efektach bazy wspominamy często, ale zazwyczaj bez konkretów. W oczekiwaniu na flash za lipiec, tym razem same konkrety, w odpowiedzi na wiele pytań tu i przez email dotyczących obniżającej się inflacji.

Z licznych maili, najbardziej zaskoczyło mnie pytanie o to, czemu tak krytykuję bieżący poziom stóp procentowych w Polsce. Przecież skoro inflacja obniża się u nas tak samo jak w innych krajach, to musi znaczyć, że wszyscy robią tak samo i w ogóle proces ma charakter globalny. Spróbowałam nadać proporcje pojęciom „spada” i „na całym świecie”.

Najważniejsze liczby:
📌 Wobec stycznia’23 inflacja jest w czerwcu’23 niższa o 5,1 pkt proc. Z tego 4,6 pkt proc. (90%) to efekty bazy roku 2022.
📌 Od stycznia’23 do końca czerwca’23 ceny wzrosły o 5,6%, czyli ponad dwukrotność celu inflacyjnego. W tym szacunku nie ma żadnego efektu bazy 2022 roku.
📌 Żeby zapewnić realizację mandatu NBP, ceny powinny rosnąć średnio pomiędzy miesiącami o ok 0,2%. W Polsce rosną o ok. 0,98%, czyli ponad 4 razy szybciej. Bez efektów bazy. W Czechach o ok. 0,5%, podobnie w średnio w UE i średnio w strefie euro.

Wyjaśnienie, czym są efekty bazy i jak się je liczy poniżej.

Do pobrania.